Перейти до основного вмісту

Що таке НІС і для чого він людині

Аве друзі!


Ніс виконує кілька різних життєво важливих функцій - бере участь в процесі дихання, забезпечує нормальну вентиляцію легень і газообмін, очищає вдихуване повітря. У носі відбувається кондиціонування повітря перед надходженням його в легені - повітря зволожується і зігрівається до оптимальної температури. Виконанню цих функцій сприяє особлива будова носа. У кожній половинці носа є три носових раковини і, відповідно, три носових ходи (нижній, середній і верхній).

З порожниною носа з'єднуються спеціальні синуси, що містять повітря, - навколоносові (придаткові) пазухи, розташовані в кістках черепа (лобова, верхньощелепна та інші). У цих пазухах відбувається кондиціонування повітря.
Не менш важливе значення має участь носа в сприйнятті запахів, в процесі нюху. Пахучі молекули потрапляють в порожнину носа, подразнюють нюхові нейрони, від них по нюховим нервам інформація про запах передається в мозок, в лімбічну систему. Саме ця частина мозку відповідальна за емоції, пам'ять, сексуальність, бере участь в регуляції вегетативних функцій організму (дихання, кровообіг, виділення гормонів та ін.)

Клітини слизової оболонки носа постійно виділяють слиз, захоплюючи пил, бактерії, віруси вдихуваного повітря.

На поверхні кожної клітини слизової оболонки є спеціальні вії, які здійснюють постійні коливання, сприяючи очищенню носа. При погіршенні стану носового слизу їх рухливість порушується - це сприяє розвитку запальних захворювань носа і придаткових пазух носа (гайморит, фронтит і ін.).
 

У носовій порожнині затримуються практично всі вдихувані частинки діаметром більше 8 мкм і більше половини всіх частинок діаметром більше 2 мкм. На поверхні слизової оболонки осідає більше 60% мікроорганізмів, що знаходяться у вдихуваному повітрі.

Спека і холод, пил та неприємні запахи, неймовірна кількість алергенів і мікробів - все це щодня обрушується на наш ніс і йому потрібно з усіма цими неприємностями впоратися. Якби ми жили на максимально комфортних територіях, де весь час літо або в Швейцарії, де кришталево чисте повітря, нашому носові було б легко і просто нас захищати. Але в умовах великого міста наш ніс щодня фільтрує тисячі літрів забрудненого, запиленого повітря.
Очевидно, що коли Природа «створювала» ніс, вона не розраховувала на такі суворі випробування, на таку неймовірну кількість шкідливих речовин, пилу, мікробів та алергенів в повітрі. Тому нашому носові в цих складних умовах обов'язково потрібна допомога та захист.

Цікаво.
Якщо дихання здійснюється через рот, вдих стає менш глибоким, і організм отримує не більше 80% кисню від нормального обсягу. При цьому відбувається розлад кроволімфообігу, з'являється головний біль, підвищення внутрішньочерепного тиску, стомлюваність, ослаблення пам'яті, погіршення настрою і сну. Це призводить до гіпоксії - кисневого голодування організму, погіршення обміну речовин та імунітету. З'являється задишка, серцебиття, легені і серце працюють з перевантаженням. Як результат - розвиток астми, серцево-судинних захворювань, які залишаються, навіть коли нежить пройшов.

Джерело

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Ікігай: 5 принципів щастя по-японськи

Ікігай - це вміння знаходити задоволення, радість і усвідомленість в справах кожного дня. Цьому мистецтву може навчитися кожен, вважає автор «Маленької книги ікігай», нейробіолог і письменник Кен Могті. В японській мові це слово використовують досить часто і з найрізноманітніших причин, воно може стосуватися і до дрібних повсякденних справ, і до значних досягнень. Дослівно «ікігай» можна перекласти, як сенс життя. Воно складається з двох слів - «ікі» (жити) і «гай» (причина). Але Кен Могті пропонує більш зрозуміле і образне тлумачення: ікігай - це те, заради чого хочеться вставати вранці. «Ікігай ховається в дрібницях, - пише Кен Могті. - Свіжість раннього ранку, чашка кави, промінь сонця, довгий процес приготування м'яса восьминога і похвала президента мають однакову вагу. Тільки ті, хто здатний визнати красу всіх цих речей, по-справжньому цінують і насолоджуються ними ». Ікігай створює сенс у вашому житті і одночасно дає сили рухатися до нього. За результатами д

Влучні цитати та афоризми Джорджа Бернарда Шоу

Джордж Бернард Шоу - єдина людина, удостоєна і Нобелівської премії в галузі літератури, і премії «Оскар». Видатний критик свого часу і самий прославлений - після Шекспіра - драматург, писав англійською мовою. При отриманні Нобелівської премії він з властивою йому дотепністю назвав цю подію «знаком подяки за те полегшення, яке він дав світу, нічого не надрукувавши в цьому році». Він, як ніхто інший, вмів ідеально поєднувати гумор і глибокі спостереження, а його влучні і точні цитати підтверджують всю глибину його світогляду. Світ складається з нероб, які хочуть мати гроші, не працюючи, і придурків, які готові працювати, не збагачуючись. Революції ніколи не полегшували тягар тиранії; вони лише перекладали цей тягар з одного плеча на інше. Газета - це друкований орган, що не бачить різниці між падінням з велосипеда і крахом цивілізації. Мій спосіб жартувати - це говорити правду. На світі немає нічого смішніше. Секрет успіху - в тому, щоб викликати обурення у як

Тренованість та детренованість

В організмі людини на клітинному рівні відбуваються два основних процеси. Перший процес - тренування. Якщо зовнішній подразник сильний, то він змушує функціонувати всі молекули "робочих" елементів з максимальною віддачею, від них йде максимальний "запит на синтез" в ДНК-рибосоми, і вони, так само максимально, синтезують нові білки. "Старий" білок під час цього продовжує розпадатися з постійною швидкістю. В результаті під час великих навантажень синтез обганяє розпад і загальна кількість білка збільшується. Відповідно виростає і потужність функцій. Найпростіший приклад - тренування спортсмена: чим більше навантаження, тим більша маса м'язів і відповідно збільшується вага, яку може підняти спортсмен. Другий процес - детренованість. Якщо зовнішній подразник різко послаблюється , то відповідно понижується функція та "запит на синтез" нових молекул. В той час, напрацьована раніше під час більшої функції маса білка, продовжує розпадатися з