Перейти до основного вмісту

Ікігай: 5 принципів щастя по-японськи


Ікігай - це вміння знаходити задоволення, радість і усвідомленість в справах кожного дня. Цьому мистецтву може навчитися кожен, вважає автор «Маленької книги ікігай», нейробіолог і письменник Кен Могті.

В японській мові це слово використовують досить часто і з найрізноманітніших причин, воно може стосуватися і до дрібних повсякденних справ, і до значних досягнень. Дослівно «ікігай» можна перекласти, як сенс життя. Воно складається з двох слів - «ікі» (жити) і «гай» (причина). Але Кен Могті пропонує більш зрозуміле і образне тлумачення: ікігай - це те, заради чого хочеться вставати вранці.

«Ікігай ховається в дрібницях, - пише Кен Могті. - Свіжість раннього ранку, чашка кави, промінь сонця, довгий процес приготування м'яса восьминога і похвала президента мають однакову вагу. Тільки ті, хто здатний визнати красу всіх цих речей, по-справжньому цінують і насолоджуються ними ».

Ікігай створює сенс у вашому житті і одночасно дає сили рухатися до нього. За результатами дослідження медичного факультету Університету Тохоку з міста Сендай в Північній Японії, люди, які здобули ікігай, живуть довше, у них більш міцне здоров'я і вони більшого досягли в професійному та особистому житті.

І тому є просте пояснення: знайшовши смисли або справа життя, знайшовши те, що приносить радість кожен день, люди починають уважніше стежити за своїм здоров'ям, вони кидають шкідливі деструктивні звички, частіше відчувають позитивні емоції і рідше сумують. Тому для кожної людини, яка хоче прожити довге і осмислене життя, так важливо знайти те, заради чого хочеться вставати вранці.

1. Почніть з малого.
Почати з малого - це впустити невеликі зміни в своє життя, які поступово зроблять його краще: почати раніше вставати вранці, виділити годину в день для фізичної активності або цікавого хобі, готувати здорову їжу і т.д.

2. Звільніть себе.
Щоб пояснити другий принцип ікігай, Кен Могті наводить приклад дитини: «Дитина безтурботна і не обтяжена соціальними визначеннями. Дитина не пов'язана вузлами тієї чи іншої професії або соціального статусу. Було б чудово зберегти цю дитячу легкість на все життя ».

Іншими словами, щоб знайти ікігай, вам потрібно прийняти себе і звільнити свою сутність, вам потрібно розбудити внутрішню дитину, навчитися бути більш безпосереднім, сміливим і незалежним від думки оточуючих.

3. Знайти гармонію і стійкість.
«Ікігай в японській культурі має безпосереднє відношення до гармонії з навколишнім середовищем, з людьми навколо нас і з суспільством в цілому, без яких неможлива стійкість», - пояснює Кен Могті. Особисті амбіції слід завжди задовольняти з оглядом на стан суспільства і навколишнього середовища.

4. Радіти дрібницям.
«Багато жителів Японії традиційно починають ранок з солодощів, зазвичай запиваючи їх зеленим чаєм, хоча останнім часом все частіше замінюють його на каву або чорний чай, - розповідає Кен Могті. - У цьому теж є свій сенс. Неважливо, в якій точці світу ви знаходитесь - якщо ви заведете звичку після пробудження отримувати свої улюблені ласощі (наприклад, шоколад і кава), в вашому мозку буде вивільнятися дофамін, підштовхуючи вас до дії (підйому), слідом за яким ви повинні отримати нагороду (шоколад і кава) ».

5. Бути тут і зараз
Уміння бути тут і зараз прямо пов'язане з умінням радіти дрібницям і з умінням звільнити себе. Крім того, вміння бути тут і зараз аналогічно стану потоку, про який багато писав американський психолог угорського походження Міхай Чіксентміхайі.

Потік або «перебування тут і зараз» - це стан, коли людина настільки залучеа в свою діяльність, що все інше для неї втрачає значимість. Вона знаходить задоволення в роботі, і вона стає засобом досягнення мети, а не самоціллю. Тобто ви працюєте не для того, щоб заробити гроші на життя, а тому що ви отримуєте від цього задоволення, самореалізуетесь, досягаєте своїх цілей і робите світ кращим.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Три мавпи

Багато хто щось чув про це і бачив їх не раз, але досконало не знають, що воно означає. Так от це є уособлення ідеї буддистської мудрості, пов'язаної з відчуженостю від неістинного: «Якщо я не бачу зла, не чую про зло і нічого не говорю про зло, то я захищений від нього». Вибір мавп в якості символу пов'язаний з грою слів у японській мові. Фраза «нічого не бачу, нічого не чую, нічого не кажу» звучить як «мідзару, кікадзару, івадзару», закінчення «-дзару» (за матеріалами вікіпедії)

Влучні цитати та афоризми Джорджа Бернарда Шоу

Джордж Бернард Шоу - єдина людина, удостоєна і Нобелівської премії в галузі літератури, і премії «Оскар». Видатний критик свого часу і самий прославлений - після Шекспіра - драматург, писав англійською мовою. При отриманні Нобелівської премії він з властивою йому дотепністю назвав цю подію «знаком подяки за те полегшення, яке він дав світу, нічого не надрукувавши в цьому році». Він, як ніхто інший, вмів ідеально поєднувати гумор і глибокі спостереження, а його влучні і точні цитати підтверджують всю глибину його світогляду. Світ складається з нероб, які хочуть мати гроші, не працюючи, і придурків, які готові працювати, не збагачуючись. Революції ніколи не полегшували тягар тиранії; вони лише перекладали цей тягар з одного плеча на інше. Газета - це друкований орган, що не бачить різниці між падінням з велосипеда і крахом цивілізації. Мій спосіб жартувати - це говорити правду. На світі немає нічого смішніше. Секрет успіху - в тому, щоб викликати обурення у як